Beter bekend als Klazien uit Zalk
Klaasje Rotstein-van den Brink: meer dan een kruidenfenomeen
Klaasje Rotstein-van den Brink (1919-1997), beter bekend als Klazien uit Zalk, groeide in de jaren negentig uit tot een nationale beroemdheid. Dankzij ncrv’s Passage kwam ze wekelijks talloze huiskamers binnen. Haar boeken werden bestsellers, haar naam werd een merk.
Achter het mediafenomeen school een eigenzinnige, diepgelovige vrouw die al decennialang aan de weg timmerde als verhalenverteller, dialectschrijver en weervrouw. Haar kruidentips maakten haar geliefd én omstreden: bewonderaars vertrouwden op haar raad, critici verweten haar kwakzalverij.
Parodie op zichzelf
Van Kooten en De Bie persifleerden haar als ‘Berendien uut Wisp’ en door het uitbrengen van carnavalskrakers, een eigen cosmeticalijn en het meedoen aan commercials werd Klazien steeds meer een parodie op zichzelf. De praatgrage Zalkse nam geen blad voor de mond, maar verzweeg ook veel. Ingrijpende momenten uit haar leven lieten hun sporen na – en niet alleen bij haarzelf.
Joep Boerboom is biograaf en journalist. Hij schreef eerder de biografie van Jan Terlouw en diverse non-fictieboeken.
In de media
‘Ze noemde zichzelf een eenvoudige huisvrouw, maar ze werd landelijk bekend en was werkelijk niet uit de media te slaan. Dat fascineert me.’ – Joep Boerboom in een interview met De Stentor
‘Toen Klazien in haar hoogtijdagen heel veel publiciteit kreeg wilden haar kinderen daar niets van weten. Het werd me tijdens mijn onderzoek ook wel duidelijk dat haar kinderen het niet altijd makkelijk hebben gehad met hun moeder. Een vrouw die heel rechtlijnig is en altijd maar doorratelt is natuurlijk komisch op afstand, maar ik kreeg het idee dat zij daar op gegeven moment wel klaar mee waren.’ – Joep Boerboom in OVT
‘Op het moment dat Klazien bekend werd, was ze een stuk bekender dan haar woonplaats Zalk. Een dorp waar ze een haat-liefdeverhouding mee had, zegt Boerboom: "Hier wonen nuchtere mensen. Soms vonden ze haar maar een aparte. Klazien voelde zich een buitenstaander, ondanks haar verbondenheid met Zalk." Boerboom hoopt vooral een nieuwe generatie kennis te laten maken met Klazien. "De oudere generatie kent vooral het televisie-fenomeen en het typetje dat werd neergezet. Ik hoop dat ze op deze manier ook de vrouw achter dat imago leren kennen."’ – Interview met Joep Boerboom op Oost




