Webinar
Didactiek voor mens- en maatschappijvakken
Op maandag 20 april van 16.00 tot 17.00 uur verzorgen Hanneke Tuithof, Jefta Bego, Dorien Doornebos-Klarenbeek en Luuk de Bakker een gratis webinar in MS Teams over de nieuwe kerndoelen voor het leergebied mens en maatschappij. In dit webinar gaan zij in op de samenwerking tussen de MM-vakken en op de didactische keuzes die daarbij komen kijken.
Aan de hand van het boek Didactiek voor mens- en maatschappijvakken. Samenwerken aan de kerndoelen MM in het voortgezet onderwijs laten de sprekers zien hoe scholen en lerarenopleidingen hier in de praktijk vorm aan kunnen geven. Je krijgt inzicht in de achtergrond, opbouw en inhoud van het boek, ziet concrete didactische handvatten en er is volop ruimte om vragen te stellen.
In dit webinar
Tijdens het webinar komen onder meer de volgende onderwerpen aan bod:
- De nieuwe kerndoelen voor het leergebied mens en maatschappij (MM)
We verdiepen ons in de inhoud van deze nieuwe kerndoelen en bespreken verschillende manieren waarop scholen hier in de praktijk vorm aan kunnen geven. - Waarom een boek over didactiek voor samenwerking tussen MM-vakken?
Aan de hand van een casus laten de auteurs zien waarom zij dit boek schreven. Wat voegt een didactisch boek over samenwerking tussen MM-vakken toe aan bestaande boeken over algemene didactiek en vakdidactiek? - De inhoud en structuur van het boek
Het boek volgt de structuur van de elementen van het DA-model en is daarmee herkenbaar voor studenten en docenten. Daarbij staat constructieve afstemming centraal: doelen, leeractiviteiten en het zichtbaar maken van het geleerde moeten op elkaar zijn afgestemd. - Concrete didactische handvatten en theoretische onderbouwing
De sprekers delen voorbeelden uit de drukproef van het boek en geven een inkijk in de praktische en theoretische opzet.
Tijdens het webinar is er ruimschoots gelegenheid om met elkaar in gesprek te gaan en vragen te stellen.
Voor wie
Dit webinar is voor lerarenopleiders, docenten en andere professionals die betrokken zijn bij het onderwijs in mens- en maatschappijvakken.
Praktische informatie
Datum: maandag 20 april
Tijd: 16.00 – 17.00 uur
Locatie: online via MS Teams
Kosten: gratis
Aanmelden: via onderstaand formulier
Kun je niet op dit tijdstip maar heb je wel interesse? Meld je aan en we sturen je achteraf de opname toe.
Over de sprekers
Hanneke Tuithof
Hanneke Tuithof is lerarenopleider en onderzoeker in het domein van de Mens en Maatschappijvakken. Ze werkte als docent geschiedenis in het Voortgezet Onderwijs en nu zowel bij de Universiteit Utrecht als de Hogeschool Utrecht. Haar specialisatie is de ontwikkeling van vakdidactische kennis (Pedagogical Content Knowledge). Recent deed ze onderzoek naar samenwerking tussen MM-vakken in het lectoraat ‘Curriculumvraagstukken Funderend Onderwijs’ van de HU en daarvoor als lector ‘Didactiek van de Gammavakken' (Fontys Hogeschool). Ze had zitting in de hoofdredactie van tijdschrift Dimensies, over onderzoek naar de didactiek van de mens -en maatschappijvakken. Ze was lid van de advieskring kermdoelen MM en is lid van de Vakvernieuwingscommissie geschiedenis.
Jefta Bego
Jefta Bego werkt als lerarenopleider maatschappijleer bij de Fontys lerarenopleiding in Tilburg en verzorgt ook onderwijs over samenwerking tussen MM-vakken. Ze deed recent onderzoek naar samenwerking tussen MM-vakken in het lectoraat ‘Curriculumvraagstukken Funderend Onderwijs’ van de Hogeschool Utrecht en daarvoor in het lectoraat ‘Didactiek van de Gammavakken' (Fontys Hogeschool). Ze was hoofdredacteur van tijdschrift Dimensies, over onderzoek naar de didactiek van de mens -en maatschappijvakken. Ze was lid van de Vakvernieuwingscommissie maatschappijleer en is lid van de commissie maatschappijkunde en maatschappijwetenschappen.
Dorien Doornebos-Klarenbeek
Dorien Doornebos-Klarenbeek is een gedreven onderwijsprofessional met een hart voor Mens- & Maatschappijvakken. Als lerarenopleider en docent-onderzoeker bij Fontys zet zij zich in voor het verduurzamen van innovaties en het versterken van netwerken in dit vakgebieden. Dorien verbindt collega’s en studenten om samen te werken aan toekomstbestendig onderwijs, waarin taalgericht vakonderwijs en didactische vernieuwing centraal staan.
Luuk de Bakker
Luuk de Bakker studeerde Geschiedenis aan de Universiteit Utrecht, Publieksgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam en haalde aan deze universiteiten ook zijn lesbevoegdheden. In de jaren daarna gaf hij les op verschillende middelbare scholen. Sinds een aantal jaar is hij als lerarenopleider voor het vak Geschiedenis werkzaam, o.a. aan de Universiteit van Amsterdam en Fontys Educatie Tilburg. Naast zijn werkzaamheden voor deze onderwijsinstellingen schrijft hij mee aan vakdidactische handboeken en schreef hij mee aan het landelijk curriculum voor het leergebied Mens & Maatschappij.
